Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Plangere contraventionala - Legea nr. 61/1991
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Plangere contraventionala - Legea nr. 61/1991

Un amic a fost amendat pentru scandal desi era total nevinovat.
Pana maine poate fi contestata amenda. Ea e neplatita.
Aveti vreun model de contestare a contraventiei?
Trebuie depusa la judecatorie, la secitia de contencios?

Initial am crezut ca temeiul legal era gresit, articolul respectiv neexistand in lege, apoi am vazut ca legea a fost republicata in 2011...

Cu stima!
Mihaela Enache, Avocat
In mod normal, daca termenul se termina intr-o zi nelucratoare, atunci se prelungeste pana in prima zi lucratoare. Uitati un model mai jos, sper sa fie cu folos.

DOMNULE PRESEDINTE,

Subsemnatul ..., domiciliat in ..., posesor al C.I. seria ... nr. ..., CNP ..., in conformitate cu prevederile art. 31-35 din Ordonanta Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, cu modificari, formulam prezenta

PLANGERE CONTRAVENTIONALA

impotriva Procesului-verbal de constatare a contraventiei nr. .../....., incheiat de agentul constatator ..... din cadrul ....
Prin prezenta solicitam anularea Procesului-verbal de constatare a contraventiei nr. .../....... pentru urmatoarele:

MOTIVE

In fapt, ... (se mentioneaza ce s-a intamplat).

In urma acestui eveniment, a fost intocmit Procesul-verbal de constatare a contraventiei nr. ..../...., prin care am fost sanctionat cu amenda contraventionala in valoare de .... Lei, invocandu-se incalcarea prevederilor art. .... din .....

Referitor la aspectele mentionate in Procesul-verbal de constatare a contraventiei nr. ..../...., situatia in fapt si in drept este cu totul alta.

Acum mentionati toate motivele care pot duce la anularea procesului-verbal (nu a fost semnat pe toate paginile de agentul constatator, nu este trecuta data si locul intocmirii, nu s-a completat nimic la rubrica "Obiectiuni", datele contraveninentului nu sunt complete, etc.).

Pentru motivele mai sus expuse, va rugam Domnule Presedinte sa ne admiteti plangerea astfel cum a fost formulata si sa dispuneti anularea Procesului-verbal de constatare a contraventiei nr. ..../.....

In drept, ne intemeiem cererea pe dispozitiile art. 31-35 din Ordonanta Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, cu modificari.

În dovedirea prezentei înţelegem să ne folosim de proba cu inscrisuri si martori (daca aveti).

Anexam la prezenta plangere urmatoarele acte:
a) Procesul-verbal de constatare a contraventiei nr. ..../.....

Nume si prenume + semnatura

DOMNULUI PRESEDINTE AL JUDECATORIEI ...